Konferencja ”Kobiety w przestrzeni publicznej" – relacja

22 listopada Stowarzyszenie WAGA wraz z Instytutem Politologii i Międzywydziałowym Kołem Naukowym Aktywizacji i Innowacji Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało pokaz filmu „Miss Representation" reż. Jennifer Siebel Newsom oraz konferencję '”Kobiety w przestrzeni publicznej". Wydarzenie prowadziły – Elżbieta Jachlewska (Prezeska Stowarzyszenia WAGA) oraz dr. Barbara Kijewska (UG). Wydarzenie odbiegało od stereotypowych konferencji, uczestnicy i uczestniczki czynnie brali/brały udział w dyskusji. Na gorąco komentowano tezy wygłoszone przez Prelegentki. Pojawiły się tezy z m.in takich tematów jak: Kobiety między sferą prywatną a publiczną. Współczesne dylematy identyfikacji – dr Sylwia Bykowska, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna Język kobiet i mężczyzn w polskim życiu publicznym – mechanizmy komunikacji w perspektywie płciowej – dr Ewa Baniecka, Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku Kobiety w przestrzeni publicznej Łotwy i Estonii – dr Katarzyna Kamińska-Moczyło, UG Bezpieczeństwo kobiet w XXI wieku – dr Margot Stańczyk-Minkiewicz, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, Gdańsk Druga płeć w mediach: gender media– dr Barbara Kijewska, UG. Najgorętsza dyskusja rozgorzała po przedstawieniu przez Studenckie Koło Aktywizacji i Innowacji Społecznej prezentacji pt. Polityczna demografia: świat, kraj, region. Statystyki uczestnictwa kobiet w przestrzeni publicznej pokazały jak wiele jest do zrobienia aby rzeczywista równość kobiet i mężczyzn miała miejsce. Przewrotnie do grona prelegentów nie zaproszono mężczyzn, aby podwyższyć średnia statystyczną udziału kobiet w debacie publicznej ( procent zapraszanych przez media ekspertek w stosunku do zapraszanych ekspertów wynosi poniżej 10 procent). Film "Miss Representation" potwierdził , że dyskryminacja kobiet ma miejsce nie tylko w Polsce. Z tym samym problemem unieważniania kobiet i ich symbolicznym unicestwieniem w mediach mamy do czynienia (w mniejszym lub większym stopniu) na całym świecie. Czas dokładniej i krytyczniej przyjrzeć się treściom jakie przekazują media, zawalczyć o ich etyczną stronę.

Obraz 057Obraz 062Obraz 064Obraz 061Obraz 069Obraz 072Obraz 075Obraz 015Obraz 020Obraz 024

999629_784340851582011_1100936387_n