Kolejny spektakl „Podróż do wnętrza pomarańczy”

Teatr Błękitna Sukienka zaprasza na spektakl pt. „Podróż do wnętrza pomarańczy”. Scenariusz powstał na podstawie książki francuskiego pisarza Gerarda Guegan „Polki. Podróż do wnętrza Polski”, który w ciekawym momencie naszej historii, bo po podpisaniu porozumień sierpniowych, przyjeżdża do Polski i postanawia opisać ten egzotyczny dla siebie kraj – historiami kobiet.
Jego bohaterki to młodociana prostytutka, córka aparatczyka, kobieta, która zamordowała matkę, szwaczki w łódzkiej fabryce, strajkujące działaczki, a także Agnieszka Holland i Danuta… żona Wałęsy. Pytania, które autor zadaje tym kobietom w tamtym czasie wydawały się dość ekstrawaganckie, by nie powiedzieć „bezwstydne”. Dla nas jednak najważniejszym stało się pytanie o system. A raczej czy nadal i w jakim stopniu, wpinamy się w system. Czy nie jest tak, że malujemy naszą rzeczywistość, tak jak kobiety z Zalipia – „zarówno w środku, jak i na zewnątrz”… By przeżyć.
Czy udało nam się osiągnąć ten karkołomny cel, jakim jest jedna narracja o tak różnych kobietach… Pomogły nam pomarańcze, wtedy niedostępne, i traktowane jako jakiś rodzaj ersatzu życia. Myśl, że pomarańczami można opowiedzieć system i … kobiety…

Foto Anna Lemke

Reżyseria i adaptacja: Rita Jankowska
Występują: Halszka Gaczoł, Dagmara Lewandowska, Rita Jankowska, Beata Ruszkiewicz, Anna Winnicka
Wizualizacje: Natalia Osuch
30 stycznia 2016, Gdański Archipelag Kultury, Gdańsk Orunia, ul. Dworcowa 9, godz. 18.00.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Zróbmy Sztukę, Stowarzyszenie WAGA
Partnerzy: Gdański Archipelag Kultury – Teatr GAK; DA GAK.
Wstęp wolny.