Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki

Co zobaczyłby Nataniel Wolf, astronom i badacz żyjący w XVIII wieku, gdyby doszło do urzeczywistnienia jego wizji przywrócenia mu życia dzięki osiągnięciom rozwijającej się i przełamującej kolejne bariery nauki, w którą tak bardzo wierzył?… Co by pomyślał i jak zareagował, gdyby jakimś sposobem udało mu się „zobaczyć” to co zdarzyło się w czasie poprzedzającym jego urodzenie i w czasie jaki upłynął od jego śmierci do naszego dzisiaj?… Kogo by spotkał i jakich wydarzeń byłby świadkiem, gdyby jego obecność ograniczyć do miejsca w którym żył i działał, do samej Biskupiej Górki, niewielkiej przecież i skromnej dzielnicy Gdańska?

Film pt. Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki jest poetycką próbą odpowiedzi na te śmiałe i trochę niezwykłe pytania. Swojej oficjalnej premiery film doczeka się już wkrótce, dokładnie 06.11.2017 r., a jego projekcja odbędzie się w Gdańsku, o godzinie 18.00, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, przy placu Solidarności 1.

plakat_film_100x70_plakat_ECS_facebook

Zapraszamy!

Ten trwający trzydzieści minut film, został zrealizowany przez Stowarzyszenie Waga w ramach projektu Po drugiej stronie bramy, współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk. Głównych zadań realizatorskich podjęli się Wojtek Ostrowski, Elżbieta Jachlewska i Krzysztof Baliński.

Życie codzienne może się komuś wydawać pełne nieuporządkowanych zdarzeń, szumu z którym nie bardzo umiemy sobie radzić i którego nie umiemy powiązać z żadnym logicznym sensem, a przecież badania historyczne (a czasami też sztuka!) potrafią z tego nieprzerwanego szumu wydobyć pewien logiczny ciąg, dostrzec liczące się prawidłowości, czy choćby wskazać elementy wyjątkowe, rzutujące na inne, zmieniające dotychczasową rzeczywistość bardziej niż cokolwiek im współczesnego. I nawet gdy mamy do czynienia ze zwykłą rekonstrukcją której celem jest tylko stworzenie w miarę wiarygodnego obrazu przeszłości to takich badań czy idących w ślad za tym inicjatyw artystycznych nie można nie docenić. I o ile badania historyczne są zwykle skuteczniejsze i bardziej miarodajne to osiągnięć sztuki nie należy lekceważyć; w swoich poszukiwaniach sztuka potrafi zapuszczać się nawet dalej – nie przyjmując żadnych ograniczeń, do swoich bohaterów stara się zbliżyć najbardziej jak można, śmiało zagląda im do głów, do serc, sięga i próbuje odsłonić psychologiczne motywacje ich działań, postaw czy zachowań. Powrót Nataniela… aż takich ambicji nie ma, jest tylko przyczynkiem, nieśmiałą próbą wskazania na miejsce, na ludzi, na trudną do opisania złożoność historyczną z którą ci ludzie mieli do czynienia i na którą sami, swoim życiem i swoimi osiągnięciami, się składali. Autorzy filmu pragnęli tylko takie rozważania i takie myślenie sprowokować, skłonić do otwartego spojrzenia w temacie przeszłości zaledwie jednej, niewielkiej skądinąd dzielnicy Gdańska, Gdańska który sam w sobie jest przecież miejscem o wyjątkowo złożonej i bogatej przeszłości. Czy im się to uda?…

Już wkrótce będziemy to wiedzieć. Dokładnie rzecz biorąc 6 listopada, o godzinie 18.00.

Program wydarzenia:

1. Powitanie
  2. Występ zespołu Zagan Acoustic
  3. Projekcja filmu
  4. Debata na temat rewitalizacji Biskupiej Górki, którą poprowadzi Elżbieta Rutkowska. Udział potwierdzili: Ewa Pielak – Zastępca Dyrektora BRG ds. Rewitalizacji; Piotr Olech – Zastępca Dyrektora ds. integracji społecznej; Krystyna Ejsmont –  Prezeska Stowarzyszenia Biskupia Górka, Wojtek Ostrowski –jeden z realizatorów filmu, miłośnik i fotograf Biskupiej Górki.

httpss://www.youtube.com/watch?v=UZNAbZ5w10s