Doświadczasz dyskryminacji i przemocy? Zgłoś się do GCRT!
Wznowiona została działalność Gdańskiego Centrum Równego Traktowania (GCRT). Od 21 października mieszkańcy Gdańska ponownie otrzymują specjalistyczne oraz kompleksowe wsparcie dla osób doświadczających dyskryminacji i przemocy.
Nie czuję się bezpiecznie. Mój kolega został napadnięty na molo w Brzeźnie, sprawcy krzyczeli, że jest pedałem i wybili mu jedynki. Złożyliśmy się, żeby wstawiono mu implanty. (mężczyzna, 36 lat)
Mój przyjaciel, instruktor teatralny, pracował w gdańskiej podstawówce, gdzie nie ukrywał tego, że jest gejem. Nie dostał przedłużenia umowy. Dostał informację zwrotną, że szkoła i inni pedagodzy nie są przygotowani na to, żeby dzieciom i rodzicom tłumaczyć „te sprawy”. (kobieta, 24 lata)
Nie lepiej jest w innych dziedzinach życia. Przemoc seksualna, szczególnie gwałt, nadal jest tematem tabu. Odpowiedzialnością za nią często obarcza się kobiety, sugerując, że prowokowały mężczyznę ubiorem, sposobem zachowania.
W działalności samorządowej kobiet wciąż króluje stereotyp, iż polityka jest męską sferą działalności.
Opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem zarówno kobiety jak i mężczyzny. Stereotypowe postrzeganie, iż jest to zadaniem tylko i wyłącznie kobiety lub przerzucanie tej odpowiedzialności na babcie i dziadków, jest przyczyną rezygnowania tych grup społecznych ze swojej kariery zawodowej, czy też ze własnych ambicji, aspiracji, rozwijania pasji i zainteresowań.
W obszarze zdrowia wciąż ma miejsce infantylizacja zarówno osób starszych, jak i osób młodych przez lekarzy, co skutkuje częstym lekceważeniem ich dolegliwości lub nieleczeniem chorób.
Planujemy działania polegające na skutecznym wsparciu dla osób doświadczających niesprawiedliwego, nierównego, czy poniżającego traktowania – wyjaśnia Marianna Palider, główna specjalistka ds.wsparcia w GCRT. – Zapewniamy pomoc prawną i psychologiczną, wsparcie indywidualne i grupowe, dostęp do tłumaczeń . Utrzymujemy i sukcesywnie rozszerzamy sieć współpracujących organizacji wspierających ww. osoby, zapewniamy szkolenia, spotkania oraz warsztaty dla profesjonalistów i podmiotów pracujących z osobami dyskryminowanymi. Prowadzimy również rejestr spraw zgłaszanych do GCRT, a tym samym wspieramy Urząd Miasta Gdańska przy monitorowaniu sytuacji dyskryminacji i przemocy z nienawiści.
Nagłaśnianie przejawów dyskryminacji wobec osób z 6 grup przesłankowych sprawia, że coraz lepiej rozumiemy, na czym polega cierpienie i wykluczenie, które im towarzyszy – dodaje Elżbieta Jachlewska, przedstawicielka pierwszej kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, liderka grupy przesłankowej „Płeć”. – Szczególnie w obecnej, bardzo trudnej sytuacji, gdy rośnie napięcie społeczne, a nastroje są podsycane przez media i polityków, ogromnie ważne jest, abyśmy wszyscy byli uważni na siebie nawzajem. Dzięki GCRT możemy tworzyć bezpieczną przestrzeń do życia dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska – z dostępem do specjalistycznych form wsparcia dla każdej osoby doświadczającej dyskryminacji i przemocy z nienawiści.
GCRT powstało w 2019 roku i było odpowiedzią na pojawiające się sytuacje dyskryminacji i niesprawiedliwego traktowania w Gdańsku, a także na oczekiwania społeczne dotyczące podejmowania przez władze Gdańska konkretnych działań zmierzających do skutecznego zapobiegania przemocy i dyskryminacji w przestrzeni publicznej.
Punkt wyjścia do prac nad Modelem na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku stanowiła diagnoza. Jej celem było ustalenie głównych potrzeb i problemów grup, których dotyczył Model oraz ogólnej sytuacji mieszkańców i mieszkanek Gdańska związanej z kwestią równego traktowania. Pracowano w grupach skupionych wokół cech tożsamości, które mogą być przyczyną dyskryminacji i nierównego traktowania tj.: wiek, płeć, pochodzenie etniczne i narodowe, niepełnosprawność, religia/wyznanie i bezwyznaniowość, czy orientacja seksualna.
Badania wskazują, że w Polsce osoby LGB doświadczają przemocy i dyskryminacji – mówi Jachlewska. – Raport obejmujący lata 2015-201670 pokazuje, że ofiarą przemocy w Gdańsku padło 72% osób LGB, z tego większość wielokrotnie. Zdarzenia te mają charakter nienawistnych wyzwisk, gróźb, niszczenia mienia, przemocy seksualnej i fizycznej. W ponad 95% przypadków nie są one zgłaszane na policję, a sprawcy pozostają bezkarni. Ponad połowa badanych nieheteroseksualnych osób zamieszkujących w Gdańsku deklaruje, że ukrywała swoją orientację w miejscu pracy (58%), w szkole (57%), przed sąsiadami lub najemcami z obawy przed ich reakcją (45%). Połowa czuła się osamotniona (48%), a ponad jedna trzecia (37%) miała myśli samobójcze na przestrzeni ostatnich miesięcy poprzedzających badanie.
W 2019, pilotażowym roku działalności GCRT, po pomoc zgłosiło się 178 osób. Ze 152 osób, które skorzystały ze wsparcia, 26 przekierowano do innych organizacji. Wśród tych 152 osób było 100 kobiet i 52 mężczyzn, a średnia wieku wyniosła 40,2 l.
Obecnie do GCRT można się zgłaszać od 21 października. Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać objętym wsparciem?
W GCRT zapewniamy wsparcie dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska doświadczających nierównego, niesprawiedliwego traktowania z powodu którejkolwiek z sześciu przesłanek ustawowych, tj. wiek, płeć, pochodzenie etniczne i narodowe, niepełnosprawność, religia/wyznanie/bezwyznaniowość, czy orientacja psychoseksualna – mówi Marianna Palider. – Warto przypomnieć, że dyskryminacja jest zakazana prawem: konstytucją, kodeksem pracy, tzw. ustawą równościową, kodeksem cywilnym, kodeksem wykroczeń, a jednak wciąż wiele osób doświadczających dyskryminacji nie zgłasza swoich spraw. Apeluję do wszystkich osób mieszkających w Gdańsku: jeśli spotykacie się z aktami dyskryminacji – osobiście lub w roli świadków – zgłaszajcie te sprawy do GCRT! Tylko wspólnie możemy skutecznie przeciwdziałać nierównemu traktowaniu, pomagając osobom dotkniętym przestępstwem z nienawiści, poniżaniem, niesprawiedliwym traktowaniem. „Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.”
Podczas trwania projektu, w latach 2020-2022 planowane jest:
– prowadzenie szerokiego wsparcia indywidualnego i grupowego (w tym asystentury) osób zamieszkujących Gdańsk i doświadczających dyskryminacji;
– zapewnienie dostępu do tłumaczeń lub specjalistów posługujących się językami głównych społeczności imigranckich w Gdańsku;
– prowadzenie szerokiego wsparcia indywidualnego i grupowego dla profesjonalistów i podmiotów pracujących z ww. osobami;
– utrzymanie i sukcesywne rozszerzanie sieci współpracujących organizacji, wspierających ww. osoby;
– koordynacja i inicjowanie współpracy międzysektorowej jednostek miejskich oraz 3.sektora w zakresie wspierania ww. osób, szczególnie współpraca z: MOPR i WRS UMG, Gdańskim Centrum Kontaktu itp.;
– zapewnienie szkoleń, spotkań i warsztatów dla profesjonalistów i podmiotów pracujących z ww. osobami;
– prowadzenie rejestru spraw zgłaszanych do GCRT, a tym samym wsparcie przy monitorowaniu sytuacji dyskryminacji i przemocy z nienawiści prowadzonym przez UMG;
– przeprowadzenie 2 konferencji dla specjalistów i podmiotów pracujących z osobami doświadczających dyskryminacji celem podnoszenia ich kompetencji i profesjonalizmu działań w kontakcie z ww. osobami i sytuacjami.
– organizacja i przeprowadzenie jednego cyklu szkoleń metodą „studium przypadku” składającego się z 6 warsztatów uwzględniających problematykę 6 ustawowych przesłanek. Szkolenia skierowane przede wszystkim do osób współpracujących w ramach sieci GCRT oraz ich kadr.
Projekt dofinansowany przez Miasto Gdańsk.Biuro GCRT znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia WAGA przy ul. Biskupiej 4 w Gdańsku. Jest czynne od poniedziałku do piątku wraz z dyżurami telefonicznymi w soboty.
Telefon: +48 519 544 485 lub e-mail: kontakt@gcrt.pl
Biuro GCRT znajduje się także w oddziale Fundacji FOSA przy ul. Toruńskiej 8/4 w Gdańsku. Telefon: +48 577 772 832