ul. Biskupia 4, Gdańsk

Nie zabrakło nas podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Nie zabrakło nas podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Nie zabrakło nas podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Gdańskie Centrum Równego Traktowania, Dom Sąsiedzki, Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, „Witaj w Domu”, Centrum Wsparcia Seniora oraz inne działania na rzecz seniorów. Oto niektóre projekty zaprezentowane przez Stowarzyszenie WAGA podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Europejskim Centrum Solidarności I European Solidarity Centre i znajdującej się nieopodal Strefie Społecznej. Odbyły się tam debaty, warsztaty oraz spotkania z ekspertami, ludźmi kultury, mediów i polityki, nawiązujące do kampanii Gdańsk Miastem Równości. Przez cały weekend można było nas spotkać, porozmawiać i posłuchać rozmów w namiocie „Tu nie ma miejsca na ale”.

– Każda osoba, która do nas przychodziła pytała o rzeczy z którymi się identyfikowała – mówi Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenia WAGA, – Na specjalnie przygotowanych kartkach pisano, czym jest równość, z czym kojarzy się hasło „Tu nie ma miejsca na ale”. Opowiadałyśmy o naszych aktywnościach. Rozmowy były bardzo indywidualne w zależności od kręgu zainteresowań. Nawiązywałyśmy tez współpracę z innymi organizacjami, sieciowaliśmy się. Najważniejsze dla nas było skupienie społeczności lokalnych i krajowych, możliwość posłuchania o dobrych praktykach i wymiana doświadczeń.

To już kolejny pobyt WAGI na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich. Święto odbywa się od 4 lat. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: GDAŃSK MIASTEM RÓWNOŚCI. 

– Naszym celem jest, aby każdy i każda osoba czuła się w naszym mieście komfortowo – wyjaśnia Jachlewska. – Po to też powstało GCRT w którym współpracujemy ze Stowarzyszeniem WAGA i innymi, aby osoby doświadczające dyskryminacji, pokrzywdzeni, mogli się do nas zgłosić i uzyskać wsparcie. Zawsze mówię, że GCRT jest swego rodzaju przychodnią; możecie do nas przyjść, podzielić się swoim problemem, a my zastanowimy się, jaki ekspert/ekspertka może pomóc wyjść z tego kryzysu. To wsparcie psychologiczne, prawne, mediatorskie. Przez te trzy lata odkąd GCRT działa, spotkaliśmy się z każdym przypadkiem, jeśli mówimy o sześciu przesłankach wg których działamy. I nie ma takiej przesłanki, która nie zostałaby przeanalizowana. Mówimy o osobach starszych którym odmówiono leczenia, osobach z niepełnosprawnościami, z problemem uzyskania wsparcia w instytucjach. Przychodzą osoby innych wyznań doświadczające dyskryminacji w miejscach pracy, osoby o innej orientacji psychoseksualnej doświadczające ataków w czasie aktywności fizycznej w parku Reagana i wiele innych z różnymi problemami. Cieszy nas, że kampania prezentuje naszą działalność ale także to, że na dyskryminację w naszym mieście nie ma miejsca.

STREFA SPOŁECZNA to unikatowa w skali Polski przestrzeń spotkania osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych. Pierwszy raz powstała na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanym z okazji 40 rocznicy wyborów 4 czerwca (2019). 

Wspólny czas uczestnicy wydarzenia poświęcili na wymianę doświadczeń, prezentację inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce oraz za granicą. Aktywiści spotkali się z obywatelkami i obywatelami podczas publicznych i indywidualnych debat. Celem nadrzędnym była prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule. Organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, aktywistki i aktywistów odwiedziło wówczas 40 tys. ludzi.

Już po raz trzeci sięgnięto po taką formę obywatelskiego spotkania. Udział zapowiedziało niemal 100 organizacji pozarządowych z całej Polski.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich miało miejsce 3 – 5 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności I European Solidarity Centre i znajdującej się nieopodal Strefie Społecznej.