ul. Biskupia 4, Gdańsk

Rusza Gdańskie Centrum Równego Traktowania

Rusza Gdańskie Centrum Równego Traktowania

Działo się u nas w maju i czerwcu, choć dopiero ruszyliśmy z aktywnością Gdańskiego Centrum Równego Traktowania (GCRT). To był dla nas czas naprawdę intensywnej pracy.

Przede wszystkim przygotowaliśmy się do udzielania bezpłatnego wsparcia w ramach pilotażowego zadania Miasta Gdańska – Gdańskiego Centrum Równego Traktowania (GCRT). Dlatego zaczęliśmy od szkolenia antydyskryminacyjnego, które 16 maja poprowadziła dla nas Dominika Cieślikowska.

Dowiedzieliśmy się na nim m.in., że wyróżniamy dyskryminację ze względu na tożsamość pierwotną tj. wiek, płeć, wyznanie/bezwyznaniowość, orientację psychoseksualną, niepełnosprawność oraz etniczność/pochodzenie – i ze względu na tożsamość wtórną, czyli status rodzinny, miejsce pracy/zawód, styl i miejsce życia oraz poglądy polityczne.

Z kolei 1 czerwca specjalistki ds. wsparcia GCRT wzięły udział w inauguracji Strefy Społecznej mieszczącej się przy Europejskim Centrum Solidarności. Wszystko to z okazji pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 30 lat temu 4 czerwca.

2 czerwca przeprowadziliśmy debatę z udziałem m.in. Elżbiety Jachlewskiej, Lidki Makowskiej, Elżbiety Rutkowskiej, Magdaleny Nowackiej, Niny Sankari, Anny Kluczek-Kollar i Grażyny Knitter. Gościliśmy setki osób zainteresowanych tematyką wyrównywania szans.

I tak, kto odwiedził 1-4 czerwca #StrefaSpołeczna podczas „Obchodów 30-lecia Wyborów 4 czerwca 1989 r.” przy Europejskim Centrum Solidarności, miał okazję spotkać się z nami w halach: Wsparcie Społeczne, Równość, Edukacja, Integracja. Byłyśmy tam, gdzie tęczowy lew! Wśród wielu aktywności w Strefie Społecznej rozmawialiśmy o tym, czym się zajmuje GCRT i jakiego wsparcia udziela gdańszczankom i gdańszczanom.

Czerwiec to także miesiąc w którym obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji symbolicznie – na profilu Gdańskiego Centrum Równego Traktowania – 20 czerwca wywiesiliśmy międzynarodową pomarańczową flagę uchodźców zaprojektowaną przez artystkę syryjskiego pochodzenia Yarę Said z Syria.Art. Flagę taką samą, jaką dzień wcześniej wywieszono na fasadzie Urzędu Miasta Gdańska #ŁączyNasGdańsk

W Gdańsku flagi rozdawało Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Wydarzenia Światowego Dnia Uchodźcy odbywają się w przestrzeni 100cznia.

Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem to metafora kamizelki ratunkowej. Jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Akcję wywieszania pomarańczowej flagi na Światowy Dzień Uchodźcy zainicjował Teatr Powszechny.

 

My, czyli Gdańskie Centrum Równego Traktowania, funkcjonujemy od maja 2019 r. jako pilotażowa sieć partnerska kilku organizacji wysoko wyspecjalizowanych w poszczególnych obszarach dyskryminacji, od lat działających na rzecz wyrównywania szans, integracji społecznej i pomocy osobom w kryzysie.

Jest nas siedmioro: Stowarzyszenie Waga, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Tolerado, Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE, PSONI Gdańsk.

Więcej informacji na stronie: https://gcrt.pl/

Zadanie “Gdańskie Centrum Równego Traktowania” dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska.