ul. Biskupia 4, Gdańsk

Gdańsk miastem alternatywnych wycieczek.

Gdańsk miastem alternatywnych wycieczek.

6690 mieszkańców i turystów wzięło udział w alternatywnych spacerach po Gdańsku z Instytutem Kultury Miejskiej. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiadali o Oruni, Nowym Porcie, Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście. Osoby związane z grupą społeczną Metropolitanka przybliżały podczas spacerów na Starym i Głównym Mieście postacie kobiet ważnych dla miasta w przeszłości, a w trakcie spacerów po dawnych terenach Stoczni Gdańskiej wspominały jej pracownice i kobiety zaangażowane w strajki lat 80′. 

 

To był już szósty sezon pod znakiem alternatywnych spacerów w Gdańsku. Zwiedzanie dzielnic zainaugurowała w 2011 roku Zaspa i oprowadzanie po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Popularność spacerów i chęć do odkrywania nowych dzielnic i zakątków miasta z roku na rok jest coraz większa. Często mieszkańcy zbierają „komplet” spacerów – po wszystkich dzielnicach. W sezonie letnim 2016 z Instytutem Kultury Miejskiej Gdańsk, podczas 402 bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i grupą społeczną Metropolitanka, zwiedziło 6990 osób.

 

biskupia_gorka_spacer3_fot-bartoszbanka

Biskupia Górka fot. Bartosz Bańka

48 Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oprowadza indywidualnie wytyczonymi trasami po 5 dzielnicach. Praktycznie codziennie, od czerwca do końca września, można było wybrać się na spacer po Oruni, Nowym Porcie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście czy Zaspie. Odbyło się ich aż 284! Podczas dwóch spacerów w tym samym rejonie, możemy poznać zupełnie inne miejsca i historie, ponieważ każdy przewodnik czy przewodniczka wplata w opowieść o miejscu swoje indywidualne wspomnienia i doświadczenia związane z dzielnicą. W wycieczkach z Lokalnym Przewodnikami i Przewodniczkami uczestniczyło 5609 osób!

Orunia, to dzielnica w której spacery odbywały się w tym roku po raz pierwszy. Dzielnicę odwiedziło aż 1407 osób podczas 53 spacerów. Drugi rok spacerowaliśmy (pieszo i rowerami) po Nowym Porcie. 2016 był ważnym rokiem dla Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, odbył się ostatni Festiwal Monumental Art, ale nie kończą się spacery z Lokalnymi Przewodnikami! – Dla wielu z naszych gości, wizyta na Zaspie to był tylko jeden z etapów sztafety, na którą składały się spacery z lokalnymi przewodnikami w historycznych dzielnicach Gdańska. Do historii przejdzie także wernisażowy pochód Monumental Art, który z uwagi na swą liczebność, został uznany przez przypadkowych przechodniów za demonstrację – wspomina Jarek Orłowski.

 

Zakończyły się również spacery herstoryczne po Starym i Głównym Mieście  poświęcone gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym oraz oprowadzania po terenach Stoczni Gdańskiej szlakami jej pracownic i działaczek opozycyjnych realizowane przez IKM we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka.

 

Szczególnym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się spacery z byłymi pracownikami Stoczni Gdańskiej, panią Heleną Dmochowską, która pracowała jako suwnicowa oraz panem Maciejem Multaniakiem, stoczniowym inżynierem. Osobista narracja i „historie z pierwszej ręki” zdecydowanie wyróżniają trasę Stoczniową – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Statystyki spacerów: łącznie spacerów: 402  | łącznie uczestników: 6690

  • Orunia: 1407 osób, 53 spacery
  • Biskupia Górka: 1362 osoby, 74 spacery
  • Dolne Miasto: 1115 osób, 58 spacerów
  • Zaspa: 1006 osób, 56 spacerów
  • Nowy Port: 719 osób, 43 spacery
  • Stocznia Gdańska: 1164 osoby, 75 spacerów
  • Stare i Główne Miasto: 217 osób, 43 spacery

 

Zdjęcia ze spacerów do pobrania:

httpss://www.flickr.com/photos/ikmgdansk/albums/72157671845313104

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia GAK

Patroni medialni: Aktivist! Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, iBedeker.pl