ul. Biskupia 4, Gdańsk

MANIFA 2012 – TEŻ JESTEŚMY OBURZONE!

MANIFA 2012 – TEŻ JESTEŚMY OBURZONE!

Tegoroczna Manifa trójmiejska odbyła się w Gdyni pod przewodnim hasłem „Też jesteśmy oburzone”. Przemarsz spod Urzędu Miejskiego w Gdyni rozpoczęło odczytanie apelu do trzech prezydentów miast z przez jedną z organizatorek Lidkę Makowską. Swoją obecnością zaszczycił nas jedynie Prezydent Szczurek, który po wysłuchaniu apelu powiedział, że jest zwolennikiem przyjęcia Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym i że przekaże postulaty Radzie Miasta.
W tym roku na transparentach pojawiły się hasła „Jesteśmy oburzone bo lekceważone”, „W ciążę zajdę, pracę znajdę?”, „Na stadiony kasa leci, a gdzie żłobki są dla dzieci?”, „Maleńka to jest moja pensja” i wiele innych. Hasła te były skandowane podczas przemarszu ulicą Świętojańską w rytm bębnów Samby. Niektórzy uczestnicy/uczestniczki mieli maski nawiązujące do protestów przeciw ACTA.

Współorganizatorami Manify są różnorodne trójmiejskie organizacje zajmujące się tematyką kobiecą i antydyskryminacyjną oraz Trójmiejska Akcja Kobieca. Wśród nich Stowarzyszenie Waga, które od 2 lat promuje wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Karta zobowiązuje władze lokalne m.in. do tego, aby samorządy brały pod uwagę w równym stopniu potrzeby obu płci.

fot. Lech Tkaczyk