ul. Biskupia 4, Gdańsk

Pakiety dla seniorów

Pakiety dla seniorów

Pakiety dla seniorów autorstwa Stowarzyszenia Waga okazały się hitem roku 2020. Zestawy składające się z treningów pamięci, zadań plastycznych czy ćwiczeń jogi cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, że Stowarzyszenie Waga postanowiło wprowadzić je do swojej stałej tegorocznej oferty.

 Pakiety to pomysł który narodził się w Wadze na początku epidemii koronawirusa.

 Nastała pandemia i okazało się, że musimy ograniczyć kontakt z naszymi seniorkami – mówi Julia Prokop ze Stowarzyszenia Waga – To było dosyć bolesne dla obu stron, ponieważ wszyscy jesteśmy ze sobą niezmiernie zżyci i brakowało nam bezpośredniego kontaktu. Pomyślałyśmy więc, że oprócz wsparcia asystenckiego i psychologicznego, umilimy ten koronawirusowy czas zamkniętym w domach seniorom.

 Uczymy się przez całe życie, a obecna sytuacja izolacji jeszcze zwiększa nasze zapotrzebowanie na aktywności, które zapobiegają poczuciu osamotnienia. Dotyczy to szczególnie osób w wieku emerytalnym – dodaje Grażyna Knitter ze Stowarzyszenia Waga.

 Pakiety zawierają materiały plastyczne, treningi pamięci, wskazówki do ćwiczeń jogi oraz rozwoju osobistego. Przygotowane do dystrybucji, trafiają bezpośrednio do mieszkań gdańskich seniorów, a wszystko z zachowaniem niezbędnych zaleceń epidemiologicznych.

Pierwszy pakiet trafił do seniorów z Biskupiej Górki. Obecnie zestawy cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, że pomysł zaczęły powielać inne organizacje w Gdańsku. Waga tymczasem rozszerzyła obszar działania i ze swoim projektem wyszła poza teren Biskupiej Górki; pojechała do Skowarcza i Potęgowa.

 Koło Gospodyń Wiejskich w Skowarczu i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Potęgowie wraz z Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska od 12 października do 9 listopada realizują projekt „Pakiety kreatywne dla seniorów” skierowany do 25 seniorów i seniorek ze Skowarcza oraz 25 seniorek i seniorów Potęgowa – mówi Knitter. – Polega on na dystrybucji pakietów kreatywnych do domów osób w wieku emerytalnym przez 5 tygodni – raz w tygodniu jeden pakiet. W pakiecie znajdują się materiały plastyczne, m.in. wosk pszczeli do samodzielnego wykonania świecy i ozdoby do przygotowania kartki bożonarodzeniowej, propozycje ćwiczeń gimnastycznych i porady dietetyczne, zadania z zakresu rozwoju osobistego, a także ćwiczenia treningu umysłu.

 Pakiety rozprowadzały pracownice GOPS w Potęgowie i osoby z Koła Gospodyń Wiejskich w Skowarczu. Do pierwszego zestawu została dołączona również maseczka.

 Mamy nadzieję, że otrzymane materiały są dla seniorów rozrywką, a rozwiązywanie zadań i ćwiczeń jest pożytecznym sposobem spędzania czasu, niekiedy także z pomocą innych członków rodziny, np. wnuczki czy wnuka. Już teraz, jeszcze przed zakończeniem projektu widzę, że materiały w pakietach podobają się seniorom,którzy

chwalą się np. swoimi pracami plastycznymi – mówi Krystyna Narożnik, prezeska Koła Gospodyń Wiejskich w Skowarczu.

 Po Skowarczu i Potęgowie Waga postanowiła rozprowadzać pakiety wśród samotnych seniorów z Wrzeszcza, Ujeściska, Chełmu, Siedlec czy Moreny.

 To trzydziestu emerytów, których znamy z klubów seniora lub polecili nam ich nasi podopieczni z Centrum Wsparcia Seniora – mówi Prokop. – Do końca tego roku raz w tygodniu pakiet trafiał będzie do każdego z nich. Ostatni pakiet, świąteczny, będzie dodatkowo zawierał upominek pod choinkę.

 Pakiety są współfinansowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Miasto Gdańsk