ul. Biskupia 4, Gdańsk

Para w Polsce. Para w Norwegii

Para w Polsce. Para w Norwegii

Czy trawa jest bardziej zielona w Norwegii?
Wyniki 3-letnich polsko-norweskich badań wśród polskich par w Polsce i Norwegii!
Zapraszamy serdecznie do udziału w XI spotkaniu z cyklu Kobieta w kulturze!
4 marca 2016, aula s204, Wydział Nauk Społecznych UG12795546_1097242820328430_6823691963955439802_nW tym roku spotkanie będzie miało charakter konferencji naukowej pt. Para w Polsce. Para w Norwegii, podczas której zaprezentujemy wyniki naszego trzyletniego projektu PAR Migration Navigator, którego liderem jest Uniwersytet Gdański.
Kurs na równowagę praca-dom czyli o tym jak polskie pary łączą życie rodzinnym i zawodowym i dlaczego powodzenie tego rejsu zależy głównie od mężczyzn?

Przez ostatnie 3 lata śledziłyśmy również losy trójmiejskich par w Trójmieście i w Stavanger, w Norwegii – jak radzą sobie w nowej rzeczywistości, w kraju, które słynie na cały świat z tego, że osiąganie równowagi praca-dom wysysane jest z mlekiem matki. A Polacy? -Przodują w Europie pod względem ilości nadgodzin – jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów, podczas gdy na przykład Szwedzi zmniejszają liczbę godzin pracy do 6. I okazuje się, że to Skandynawowie są najszczęśliwszymi obywatelami świata.

Biorąc polskie pary pod lupę widać, że kobiety i mężczyźni prowadzą ciekawe rozgrywki na arenie świata domowego. W dużej ilości przypadków nie służą one jednak osiąganiu równowagi praca-dom…
Na szczęście istnieją zasady, które pozwalają grać do jednej bramki, i które prowadzą do tego, że życie zawodowe wspiera rodzinne, a rodzinne zawodowe – ta właśnie reguła, ma stać za równowagą praca-dom.
O zasadach takiej gry będzie nasze wystąpienie. Jak grać w zespołową grę pt. Równowaga praca-dom? Jak to się robi w Trójmieście? Jak migranci z Trójmiasta robią to w Norwegii? Dlaczego taki ważny jest partnerski podział obowiązków domowych? Czy rzeczywiście zwiększa on szansę na częstszy i lepszy seks?
Podsumowując: proponujemy Słuchaczom i Słuchaczkom naszego spotkania krótki kurs na równowagę praca-dom.