ul. Biskupia 4, Gdańsk

POMYSŁY MAM – relacja

POMYSŁY MAM – relacja

 

„Dzięki projektowi ‘Mama-Ma-Pomysł’ wyszłam z domu, poznałam fantastyczne dziewczyny i zostałam zachęcona do realizacji mojego pomysłu na biznes” – mówiła jedna z uczestniczek projektu podczas wczorajszej finałowej gali konkursu na własną działalność dla matek wracających po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym na rynek pracy. WAGA zorganizowała w ramach tego projektu wszechstronne warsztaty dla pań, które uczyły się od sierpnia br. m.in. sporządzania biznesplanu, autoprezentacji oraz zasad księgowości.

W sopockiej Zatoce Sztuki, gdzie z rozległym widokiem na morze odbyła się uroczysta gala, niezwykle ciepło poprowadzona przez Beatę Szewczyk z Radia Gdańsk, dziesięć finalistek przedstawiło własne pomysły w sposób nadzwyczaj rzeczowy, ciekawy i profesjonalny. Publiczność z dużym ożywieniem przysłuchiwała się i przyglądała wystąpieniom mam, wśród których znalazły się twórczynie: przyszłego mobilnego zakładu krawieckiego; przyszłej firmy cateringowej z ekologicznym menu; specjalistycznego salonu z bielizną oferującego usługę brafittingu, czyli indywidualnego dobierania biustonosza; ruchomego laboratorium prowadzącego w atrakcyjny dla dzieci sposób zajęcia z przedmiotów ścisłych; innowacyjnej poradni dietetycznej; firmy handlowej oferującej koszulki z autorskimi nadrukami, promującymi m.in. idee równościowe i feministyczne; fundacji na rzecz dzieci z wrodzonym opadaniem powiek; szkoły językowej dla mam z małymi dziećmi (tych na urlopach wychowawczych); firmy upcyklingowej (mającej w ofercie np. stoliki ze skrzynek na amunicję czy poduszki z worków jutowych) i wreszcie domu seniora z dziennym Centrum Wspomagania Pamięci. To właśnie ten ostatni pomysł – może nie tyle na biznes, ile przede wszystkim na profesjonalne niesienie pomocy osobom dotkniętym chorobą Alzheimera, a stanowi ona już dziś palący problem cywilizacyjny – okazał się pomysłem zwycięskim. Należy on do Marleny Meyer, która zdobywa obecnie solidne specjalistyczne wykształcenie w tym zakresie. Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie jej inicjatywy! Jury doceniło również pomysł Magdaleny Porzezińskiej na specjalistyczny sklep z bielizną, w tym biustonoszami o dużych rozmiarach, oraz pomysł Anny Waludy na szkołę językową dla mam z maluszkami.

Gratulacje trzeba złożyć wszystkim uczestniczkom projektu „Mama-Ma-Pomysł” – każda z nich udowodniła, jak dużą energią, siłą, inwencją i kreatywnością dysponują współczesne „matki Polki”. Uznanie należy się im również za prezentowanie z wdziękiem strojów w ramach pokazu mody, który był jednym z elementów finału.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Zorganizowany jest przez Stowarzyszenie WAGA, a współorganizowany przez Koncept SD. Nagrody ufundowali: Inventia Polish Technologies Sp. z o. o., Sealand Logistic, Atelier Ambris, LPP S.A. Partnerzy projektu to: Centrum Kulturalno-Artystyczne Zatoka Sztuki w Sopocie, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku, LPP S.A., Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu, Pracodawcy Pomorza, Fundacja Polska jest Kobietą, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku; patroni medialni: Radio Gdańsk, Święto Kobiet Biznesu, GaGa oraz Imperium Kobiet.

Po tak budującej gali finałowej i poznaniu tylu niekonwencjonalnych, śmiałych, zaskakujących pomysłów na biznes pozostaje już tylko nadzieja na kolejne edycje konkursu i szansę dla następnych mam na wypromowanie swoich wizji biznesu.

eb