ul. Biskupia 4, Gdańsk

Premiera książki Ewy Graczyk “Od Żmichowskiej do Masłowskiej”

Premiera książki Ewy Graczyk “Od Żmichowskiej do Masłowskiej”

plakat_graczyk_01

OD ŻMICHOWSKIEJ DO MASŁOWSKIEJ

Premiera książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju. Spotkanie z autorką prof. Ewą Graczyk w środę, 20 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się niezwykła książka o polskich pisarkach. Książka napisana piórem akademiczki, literaturoznawczyni i feministki prof. Ewy Graczyk, to wciągająca opowieść o problemach rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii oraz politycznej i kulturowej zależności.

O książce:
Książka "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju" zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej.
Książka jest kolejną pozycją w dyskursie feministycznym na temat literatury, szczególnie w odniesieniu do bogatego „kobiecego” XIX i XX wieku.

Premiera książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju oraz spotkania z autorką prof. Ewą Graczy odbędzie się w środę, 20 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.

Wstęp wolny

Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.

Osoba do kontaktu:

Elżbieta Rutkowska, 503 696 231, elzbieta.rutkowska@poczta.krytykapolityczna.pl