„Targ o Węglowy” – odkryj Targ Węglowy na nowo
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Targ Węglowy między 26 sierpnia a 4 września w godz. 10.00 – 22.00. W tych dniach zmieni się on w miejsce do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat funkcji, jaką mógłby pełnić Targ. Co zrobić, aby stał się placem, na którym mieszkańcy chcieliby spędzać czas? Zapraszamy wszystkich mieszkańców i osoby, dla których ważne jest to miejsce, do wyrażenia swojego zdania.
Targ Węglowy na te kilka dni zmieni się w przyjazną, zieloną przestrzeń miejską, gdzie będzie można spotkać się z rodziną i znajomymi, zjeść śniadanie na trawie, pograć w badmintona, poczytać książki, posłuchać muzyki, czy po prostu usiąść i poczekać na umówione spotkanie. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie i zgłaszać pomysły w specjalnie przygotowanym punkcie informacyjno – konsultacyjnym, który stanie w centralnym miejscu Targu Węglowego i będzie funkcjonował przez cały czas działań w godzinach 10.00 – 20.00.
Pomysł zaproponowania działań na Targu Węglowym wziął się z tego, że za słuszną w naszym przekonaniu rozpoczętą dyskusją na temat tego placu, nie poszło nic poza usunięciem samochodów. Szkoda. Pozostawienie pustego placu nie wystarcza do tego, aby ludzie poczuli, że ta przestrzeń jest „dla nich”. Nasza propozycja to jedna z wielu możliwości zagospodarowania placu, stworzona w bardzo krótkim czasie przez grupę zaangażowanych osób z IKM i nie tylko. Nie chcemy, aby ta aranżacja była traktowana jako konkretna wizja – raczej inspiracja, pokazanie jakiegoś modelu, pokazanie innej „twarzy” Targu. Naszym głównym celem jest spytanie ludzi o to, jak chcieliby aby ten Targ funkcjonował. Z przekonaniem, że zdanie użytkowników będzie kluczowe dla przyszłych decyzji miasta dotyczących zagospodarowania Targu – mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.
Za projekt i wykonanie aranżacji Targu Węglowego odpowiedzialni są architekci z grupy „Gdyby”, Ewa Kierklo, Monika Przychodzeń, Mateusz Szymański, Stanisław Kempa. Plac podzielony zostanie na kilka stref: relaksu, gier czytelniczą, gastronomiczną, widownię (przed ekranem, na którym pokazywane będą filmy), a w centrum placu stanie – punkt informacyjno – konsultacyjny. Strefy tworzyć będą wyspy, na których znajdą się lekkie, sześcienne formy. Wzory i wycięcia w kostkach zachęcają do zabawy i układania ich jak klocki. Będziemy zachęcać do samodzielnego aranżowania przestrzeni z wykorzystaniem tych elementów. Dla dzieci zostaną wyrysowane gry podwórkowe.