ul. Biskupia 4, Gdańsk

440 km po zmianę

440 km po zmianę

 

 

Projekt „440 km” to fotograficzno-społeczny projekt Fundacji Machina Fotografika. Celem inicjatywy jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością ruchową , wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej oraz przekazanie protezy dla jednej z nich. Projekt jest oddolną inicjatywą realizowaną z pomocą sympatyków/sympatyczek Fundacji, która od 6 lat promuje twórczość i działalność kobiet oraz głośno mówi o ich potrzebach i prawach.

Projekt składa się z trzech etapów:
Na pierwszym etapie pomysłodawczyni projektu – Sylwia Nikko Biernacka, fotografka i trenerka – wyruszyła w samotną, 440-kilometrową pieszą podróż brzegiem polskiego morza. Wykonała dokumentację fotograficzną oraz sprawdziła trasę, zachęcając mieszkanki i mieszkańców polskiego wybrzeża do zapewnienia gościny jej i przyszłym uczestniczkom projektu.

Na drugim etapie na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku Nikko przejdzie po raz drugi całość trasy plażą, a 7 uczestniczek (Ambasadorki projektu), kobiet z niepełnosprawnością, utworzy sztafetę: każda osobno przejdzie lub przejedzie na wózku odcinek do 5 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami). W przejściu autorce pomysłu i uczestniczce będą towarzyszyć osoby, które wspierają pomysł. Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z uczestniczką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców/mieszkanek 8 miejscowości nadmorskich (Szczecin, Ustronie Morskie, Dębki, Hel, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Jantar, Stegna) oraz osób goszczących podczas wakacji na polskim wybrzeżu. Do współorganizacji spotkania zostały zaproszone przedstawicielki i przedstawiciele lokalnych samorządów. Wszystkie bohaterki projektu spotkają się na jego podsumowaniu w Stegnie 24 sierpnia (sobota), gdzie odbędzie się wspólne świętowanie i wręczenie darowizny – nowej protezy dla kobiety po amputacji nogi, Pani Urszuli Kosmy-Krauze.

Na trzecim etapie uczestniczki projektu wezmą udział w cyklu tematycznych warsztatów i szkoleń rozwojowych, fotograficznej sesji artmodowej promującej obecność kobiet niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej (plaża) oraz będą współtworzyły bloga i portal, na którym podzielą się swoim doświadczeniem z kobietami w podobnej sytuacji życiowej.
Portal i blog współtworzony przez kobiety z niepełnosprawnością ruchową będzie platformą, na której podzielą się one swoim doświadczeniem z osobami w podobnej sytuacji życiowej. Na blogu będą także zamieszczane porady ekspertek i ekspertów (rehabilitacja, sport, psychologia, praca, architektura, doradztwo finansowe). W trakcie wspólnej podróży na blogu ukażą się relacje z wędrówki.

AMBASADORKI PROJEKTU

MONIKA KUSZYŃSKA – wokalistka, dziennikarka Programu Dzień Dobry TVN,  JUSTYNA WYSOCKA – starsza specjalistka do spraw planowania, AGNIESZKA HARASIM – studentka pedagogiki specjalnej, JOANNA PAWLIK – artystka, JOANNA CHAŁUPA – absolwentka
zarządzania turystyką, ANNA RUTZ – pełnomocnik Parlamentu Studentów RP do spraw studentów z niepełnosprawnościami, MONIKA JANKOWSKA-RANGELOV – dyrektorka działu CSR w jednej z korporacji

BENEFICJENTKA PROJEKTU

URSZULA KOSMAL-KRAUZE – seniorka, podopieczna Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, jest kobietą, która dzięki wspólnej podróży Ambasadorek Projektu i Nikko otrzyma profesjonalną protezę.

PATRONAT NAD PROJEKTEM

Patronat honorowy: Pani Helena Hatka – Senator RP VIII kadencji, socjolog, manager w ochronie zdrowia, wieloletni pracownik administracji rządowej, kierowała Lubuską Regionalną Kasą Chorych, której była współtwórcą, była Dyrektorem lubuskiego Oddziału NFZ, w latach 2007 – 2011 wojewoda lubuski.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Patronat imienny: Pani Małgorzata Rosołowska-Pomorska – właścicielka Fabryki Rajstop Adrian

Projekt wspiera listem poparcia Pani Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP.

PARTNERZY PROJEKTU

Partner strategiczny projektu: firma Otto Bock

Partnerzy wspierający: Fabryka Rajstop Adrian, Urząd Miasta Szczecin, Urząd Miasta Gdyni

Organizacje wspierające: Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, Fundacja NEWW NY, Program "Book and Journal"

Projekt wspierają: Gmina Stegna,  Związek Miast i Gmin Morskich, Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacja Nadaktywni, Partia Kobiet, Stowarzyszenie Waga

Sponsorzy odcinka trasy: Firma Smerek-Kantor (Niteczka Jantar – Krynica Morska – Piaski), Bank UBS (Niteczka Sopot – Gdańsk), Hostel.pl (Niteczka Gdańsk – Wyspa Sobieszewska), Miasto Szczecin (Niteczka Świnoujście –Międzyzdroje), Firma Bemer (Niteczka Dębki – Chłapowo), PKP Informatyka (Niteczka  Hel – Gdynia – Sopot)

PATRONAT/MATRONAT MEDIALNY

TVP Sport, Dojrzewalnia Róż (Magazyn Endorfina), Radiofonia, EksMagazyn, PoPiasku.pl
Matronat:  Feminoteka

WIĘCEJ INFO

Więcej o projekcie w pliku „440 km po zmianę”
Poznaj trasę podróży i dołącz do nas: „Podróż-trasa”
Reportaż o projekcie i jego ewolucji w trakcie ostatniego roku:
RADIOWA TRÓJKA: https://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/863372,Wakacje-nad-morzem-Odpoc…