ul. Biskupia 4, Gdańsk

8 Marca – TAK, odważę się!

8 Marca – TAK, odważę się!

 

W 2015 roku obchodzimy 105. rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Święta Kobiet. Do światowych obchodów włącza się – już po raz szósty – Trójmiejska Akcja Kobieca. Tegoroczne święto obchodzimy w formie autobusowego przejazdu grupy TAK wraz z licznymi zaproszonymi gośćmi przez Gdynię, Sopot i Gdańsk.

Przygotowałyśmy szereg akcji happeningowych, pokazujących nasze akty odwagi w życiu osobistym, w codzienności, w wyzwaniach zawodowych. Zastanowimy się wspólnie nad impulsami, które motywują kobiety do działania w organizacjach społecznych, do próbowania swoich sił w samorządzie czy polityce.

O 12.00 nasz Manifobus zajedzie do Gdyni na Skwer Kościuszki, gdzie powita nas Chór TAK. W ciągu godzinnej akcji zaprosimy gdynianki do wspólnej akcji (mikro-warsztatów), wspólnie stworzymy komiksowe „dymki”, pokazujące na co się odważymy, pochwalimy się, co już zmieniłyśmy w naszym życiu i zastanowimy się, co możemy jeszcze zmienić.

O 13.00 ruszamy do Sopotu, gdzie od 13.30 gościć będziemy w Spółdzielni Artystycznej „Dwie Zmiany” na Monciaku. Tutaj panie zapraszamy do aerobiku oraz happeningu „TAK, odważę się”.

Ostatnim przystankiem jest Dom Zarazy w Oliwie, gdzie od 15.00 dalej testować będziemy naszą odwagę i symbolicznie przełamywać blokujące nas nawyki i stereotypy.

W Gdyni, Sopocie i Gdańsku towarzyszyć nam będzie zespół Samba Rhythm od Resistance.

 

PROGRAM

8 marca 2015, niedziela

· Start: godz. 12.00 – Gdynia, Skwer Kościuszki (koło fontanny, naprzeciw dawnego kompleksu Gemini) – happening „TAK, odważę się!”

Godz. 13.00 – odjazd Manifobusu z Gdyni do Sopotu

· Godz. 13.30 – Happening „TAK, odważę się!” na Monciaku przed Spółdzielnią Socjalną „Dwie Zmiany”, ul. Bohaterów Monte Cassino 31/35 (dawny Złoty Ul)

Godz. 14.30 – odjazd Manifobusu do Gdańska

· Godz. 15.00 – Happening „TAK, odważę się!” w Domu Zarazy, Stary Rynek Oliwski 15

————————————————————————–

Trójmiejska Akcja Kobieca jest niezależną inicjatywą działającą od 8 marca 2009 roku. Celem stowarzyszonych w naszej społecznej sieci osób jest wspieranie aktywności kobiet na wielu polach, zarówno w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym jak i kulturalnym. Trójmiejska Akcja Kobiet powstała, żeby uczestniczyć w budowaniu społeczeństwa otwartego na równość i różnorodność; takiego, w której zapanuje duch współpracy, duch wytrwałości we wprowadzaniu zmian sprzyjających sprawiedliwości, demokracji i wolności.
Trójmiejska Akcja Kobieca zrzesza osoby z różnych środowisk: przedstawicieli wspólnoty akademickiej – naukowców i uczone, studentki i studentów – nauczycieli i nauczycielki, obrońców i obrończynie praw człowieka, artystki i artystów, reprezentantów i reprezentantki świata mediów i biznesu. Organizacyjnego wsparcia udzielają nam, między innymi, Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE, Tolerado Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT, Stowarzyszenie WAGA, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW Polska; członkinie i członkowie ruchów miejskich oraz organizacji samorządowych.

Członkinie naszej grupy od kilku lat współuczestniczą w różnorodnych inicjatywach, które mają na celu wprowadzanie, promowanie i monitorowanie praktyk równościowych w życiu trójmiejskiej zbiorowości. Jednym ze „znaków firmowych” naszej aktywności są coroczne Manify (marsze kobiet), które przechodzą ulicami Gdańska, Gdyni lub Sopotu z okazji 8 Marca od ponad 10 lat. Od paru lat coroczny marsz wzbogacają i uzupełniają wydarzenia towarzyszące – warsztaty oraz debaty i konferencje na temat miejsca kobietach we współczesnym społeczeństwie.

W ramach naszych tegorocznych działań 18 lutego odbyło się spotkanie z Barbarą Nowacką w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Rozmowę na temat odwagi kobiet, niezbędnej dla angażowania się ich w zmianę sfery społecznej i politycznej poprowadziła dr Anna Strzałkowska, prezeska stowarzyszenia Tolerado. 21 lutego odbyły się warsztaty procesu grupowego "TAK, odważę się", w których aktywność kobiet była najważniejszą kwestią. 7 marca przedstawicielki naszej grupy uczestniczyć będą w debatach zorganizowanych w ramach sopockiej Zatoki Kobiet. Tam również podniosą problem odwagi niezbędnej do tego, żeby kobiety angażowały się w różne inicjatywy mogące wpłynąć na zmianę otoczenia społecznego, tak żeby stawało się ono bardziej sprawiedliwe i demokratyczne.

Zapraszamy wszystkie i wszystkich, którym bliskie są cele TAK-u, żeby przyłączyli się do naszych działań – wasze pomysły, wasza kreatywność jest niezbędna, żeby nasze działanie było skuteczne i odpowiadało aktualnym potrzebom społecznym.