ul. Biskupia 4, Gdańsk

Herstoryczna Czytelnia Metropolitanki. Z Barbarą Szczepułą o Alinie Pienkowskiej

Herstoryczna Czytelnia Metropolitanki. Z Barbarą Szczepułą o Alinie Pienkowskiej

 

Grupa społeczna Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza w czwartek 12 września o godz. 18.00 do Instytutu Kultury Miejskiej na spotkanie autorskie z Barbara Szczepuła, dziennikarką
i reportażystką, która swoją
najnowszą książkę poświęciła Alinie Pienkowskiej, współtwórczyni „Solidarności”.

Książka Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki będzie tematem drugiej Herstorycznej Czytelni Metroplitanki, cyklu otwartych spotkań z książkami, które utrwaliły herstorie, z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”. Organizatorki przywołują pamięć o kobietach Trójmiasta i Pomorza, bohaterkach dnia codziennego i tych, które zmieniały bieg zdarzeń, wpłynęły na losy regionu i Polski.

Spotkanie z Barbarą Szczepułą to okazja do poznania znaczenia aktywności Aliny Pienkowskiej dla tworzenia się demokracji w Polsce, ale także możliwość dyskusji o sposobie prezentacji postaci kobiet w publikacjach naukowych
i beletrystyce.

Fragmenty książki o Alinie Pienkowskiej przeczyta Anna Miler z grupy społecznej Metropolitanka, członkini Stowarzyszenia Arteria, twórczyni trasy kobiet „Solidarności” po terenach postoczniowych Młodego Miasta w Gdańsku.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych podjęciem tematu pisania, narracji
o kobietach. Chcemy poszukiwać sposobów i środków badawczych i literackich, uwzględniających wrażliwość genderową, biorącą pod uwagę kulturowo-społeczne uwarunkowania płci.