ul. Biskupia 4, Gdańsk

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki 2015

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki 2015

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w czterech dzielnicach Gdańska – otwarte wykłady i bezpłatne spacery

Instytut Kultury Miejskiej już po raz piąty organizuje bezpłatne, wakacyjne wycieczki po dzielnicach Gdańska z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. W 2015 roku do tras po muralach na Zaspie, zielonej Biskupiej Górce i urokliwym Dolnym Mieście dochodzi kolejna dzielnica – Nowy Port. Od marca Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowują się do pełnienia swojej roli podczas otwartych wykładów, na które może przyjść każdy zainteresowany historią dzielnicy. Pierwszy wykład w Nowym Porcie, na którym o jego historii opowie Aleksander Masłowski już 17 marca o godz. 17.15 w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Na Zaspę 31a.

Na wykładach dowiemy się, gdzie w Gdańsku znajduje się Kula Czasu, Zakręt Pięciu Gwizdków czy Statua Wolności, poznamy wyniki badań nad przeszłością Biskupiej Górki, plenery filmowe w których „grała” główną rolę czy gdzie na Dolnym Mieście można było usłyszeń uderzenie młota w kowadło. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają wszystkich do wspólnego odkrywania tajemnic i dzielnic Gdańska!

 

W tym roku rozszerzamy działalność Lokalnych Przewodników i Przewodniczek o kolejną dzielnicę, która znajduje się poza trasami turystycznymi i oficjalnymi przewodnikami – Nowy Port. Dzięki zaangażowaniu osób skupionych wokół inicjatywy "Od Wyzwolenia do Wolności" udało się przygotować program wykładów i spacerów, który oparty jest na historii odległej, jak i tej nam bliższej. Mamy nadzieję, że po serii wykładów i spacerów uda stworzyć się grupę osób – pasjonatów Nowego Portu, które podobnie jak na Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście, podczas letnich spacerów będą odkrywać z turystami i mieszkańcami Trójmiasta mniej znane oblicze Nowego Portu – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, w których teraz lub kiedyś mieszkali, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Znajomość Zaspy, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki czy – od tego roku – Nowego Portu, pogłębiają na otwartych wykładach prowadzonych przez historyków, architektów, historyków sztuki, profesjonalnych przewodników. Wykłady w Nowym Porcie i na Dolnym Mieście rozpoczynają się już w marcu, Biskupia Górka dołącza w kwietniu, a w maju odbędą się dwa spotkania poświęcone muralom na Zaspie. Są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych i bezpłatne.

Wśród tematów otwartych wykładów znajdują się m.in.: „Nowy Port, Żywy Port – architektura i atmosfera dzielnicy" (Monika Zawadzka), „Nowy Port Światłoczuły” (Piotr Połoczański), spacer szlakiem nieistniejących sklepów, hoteli i restauracji w Nowym Porcie (Alicja Mianowska), „Biskupia Górka w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej” (Jan Daniluk), Biskupia Górka w produkcjach filmowych (Marek Baran, Liliana Kalita), „Sztuka na Dolnym Mieście" (Ryszard Kopittke) czy „Dolne Miasto XXI wieku – wizje projektowe (Jakub Szczepański, Marek Barański). W Nowym Porcie przewidziano również udogodnienia dla rodziców – podczas wykładów działać będzie specjalny kącik z opiekunką i animacjami dla dzieci.

 

 

lokalni_biskupia2lokalni_biskupia 

Spacery – Biskupia Górka

opowiadacze_lokalni_DM_fot.ElzbietaWoroniecka

Opowiadacze Historii, fot. Elżbieta Woroniecka

 

Szczegółowe informacje na temat wykładów znajdują się na stronie: www.ikm.gda.pl/dzialanie/z-mieszkancami/przewodnicy.

Patroni medialni: Poznaj Świat, Historia.org, iBedeker.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Plama GAK – Zaspa.

Projekt jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.