ul. Biskupia 4, Gdańsk

Panel obywatelski w Gdańsku

Panel obywatelski w Gdańsku

 

Już wkrótce odbędzie się w Gdańsku panel obywatelski – będzie to jedno z pierwszych wydarzeń tego typu w Polsce i pierwsze w Trójmieście. Panel oznacza spotkania losowo wyłonionej grupy mieszkańców, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych (np. miejsce zamieszkania, płeć, wiek i posiadanie dzieci). Członkowie panelu są jak ława przysięgłych w amerykańskim sądzie, przed którą eksperci, inni mieszkańcy, radni czy urzędnicy będą przedstawiali swoje argumenty, by na koniec panel rozstrzygnął, które z zaproponowanych rozwiązań jest najkorzystniejsze dla wszystkich mieszkańców.

Skąd pomysł na panel obywatelski? Dziś dobiega końca głosowanie w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku. To jednak jeszcze nie koniec przygód z budżetem obywatelskim w Gdańsku. Jeszcze w tym roku ma się bowiem odbyć jego druga edycja. Pojawia się zatem pytanie – na jakich zasadach? Może warto coś zmienić i poprawić w procedurze? Czy sprawdził się na przykład podział miasta na okręgi wyborcze (których jest 6), zamiast na dzielnice i osiedla (których jest 34)? Czy powinny pojawić się projekty o charakterze ogólnomiejskim, których w pierwszej edycji nie było? Oceną tego, jak udał się budżet obywatelski i co w nim usprawnić, mogą się zajmować się urzędnicy i radni, choć jest to mało partycypacyjna formuła. Jest znacznie lepiej, jeżeli zrobią to sami mieszkańcy. W jaki sposób? Właśnie w ramach panelu obywatelskiego. I ich rekomendacje zostaną przedstawione radzie miasta i prezydentowi.

Do udziału w tym panelu, jako jego członek lub członkini, może zgłosić się każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdańska, który lub która ma ukończone 16 lat. Zaplanowane są dwa spotkania panelu – 12 marca (środa, godz. 18-20) oraz 15 marca (sobota, godz. 10-14) w szkole podstawowej nr 45 (przy ul. Matki Polki 3 a) w Gdańsku. W razie potrzeby, gdyby okazało się, że członkowie i członkinie panelu potrzebują więcej czasu, może odbyć się dodatkowe spotkanie. Niemniej jednak plan jest taki, aby zmieścić się w dwóch spotkaniach.

Zgodnie z założeniami, panel ma liczyć 40 osób – po jednej osobie z każdego osiedla i dzielnicy w Gdańsku (34 osoby), plus dodatkowa osoba z każdej dzielnicy, która ma ponad 20 tys. mieszkańców (Chełm, Piecki-Migowo, Przymorze Wielkie, Śródmieście, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, czyli 6 osób). Gdyby z jakiejś dzielnicy nie zgłosiła się żadna osoba, wówczas liczba panelistów się zmniejszy. Mamy jednak nadzieję, że zgłoszą się mieszkańcy ze wszystkich dzielnic. A jeżeli chętnych do wzięcia udziału w panelu będzie wystarczająco dużo, wówczas będzie można wylosować grupę, która będzie uwzględniała również pozostałe kryteria demograficzne. Losowanie odbędzie się za pomocą kostki do gry lub kartek papieru, a zatem będzie zachowana pełna transparentność (nie będzie to losowanie za komputerowe).

Warto dodać, że jest sporo obostrzeń, jeżeli chodzi o możliwość zostania członkiem lub członkinią panelu – w jego skład nie mogą wejść radni miejscy i dzielnicowi, ich małżonkowie lub partnerzy życiowi, pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ZDiZ oraz GZNK, małżonkowie lub partnerzy życiowi osób pełniących funkcje prezydenta, wiceprezydenta lub naczelnika wydziału w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a także osoby będące dyrektorami miejskich jednostek organizacyjnych w Gdańsku. Cel jest bowiem taki, aby stanowisko panelu było stanowiskiem “zwykłych” mieszkańców Gdańska.

Niemniej jednak zarówno radni i urzędnicy, a także mieszkańcy, którzy nie zostali wylosowani do panelu, będą mieli możliwość, by przedstawić przed panelem swoje argumenty. Założeniem jest bowiem otwarty udział dla wszystkich zainteresowanych. A gdyby okazało się, że zgłosiło się na tyle dużo osób, że wszyscy nie zdążą przedstawić swojej opinii w zaplanowanym czasie, wówczas stanowiska mogą być łączone, aby zapewnić sprawny przebieg spotkań. Wystąpieniom w ramach panelu będzie można się przysłuchiwać na żywo lub w internecie – planowana jest transmisja online.

Jak zatem można zgłosić się, by zostać członkiem lub członkinią panelu? Wypełniając ankietę na stronie internetowej gda.enux.pl do 28 lutego (piątek). Zapraszamy!

Organizatorem panelu jest stowarzyszenie Kultura Miejska z Gdańsk oraz Sopocka Inicjatywa Rozwojowa.