Życie literatury: Pisarki polskie. Seminarium prof. Ewy Graczyk
Twórczość pisarek polskich i jej stopniowe wypieranie z kanonów literackich będzie tematem seminariów prof. Ewy Graczyk. Pierwsze w środę, 22 października w Gdańsku.
W kanonie lektur szkolnych zaledwie co piąta pozycja jest książką napisaną przez kobietę. Wśród 154 autorek i autorów, znajduje się 25 kobiet i 129 mężczyzn. Czy przy tworzeniu spisu lektur konieczny jest parytet? Czy twórcy antologii literackich nie dostrzegają wartości godnych szkolnych dyskusji, w książkach pisanych przez kobiety? Próba odnalezienia przyczyn tego, że nie uczymy się literatury na przykładzie książek napisanych przez kobiety będzie jednym z tematów środowego spotkania. Podczas swojego najbliższego seminarium na temat literatury pisarek polskich profesor Ewa Graczyk posłuży się przykładem życia i twórczości Róży Ostrowskiej, autorki m.in. powieści "Wyspa".
Rok temu, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się niezwykła książka prof. Ewy Graczyk o polskich pisarkach. Książka Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju, zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej.
Seminarium prof. Ewy Graczyk Życie literatury: Pisarki polskie, którego głównym tematem będzie twórczość Róży Ostrowskiej odbędzie się w środę, 22 października o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.
Wstęp wolny.
Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała się jej najnowsza książka Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.
Spotkanie odbywa się w ramach ścieżki tematycznej “Życie literatury: Pisarki polskie” będącej częścią projektu Uniwersytet Krytyczny, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.