Gazeta Wyborcza o naszej inicjatywie !
Stwórzmy partnerstwo dla Biskupiej Górki!
Aleksandra Kozłowska
2011-10-05
Mieści się zaledwie kilkaset metrów od Głównego Miasta, a od lat systematycznie niszczeje. – Biskupia Górka potrzebuje natychmiastowej akcji ratunkowej – mówi Krystyna Ejsmont i zaprasza w czwartek na debatę o osiedlu
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
+ więcej zdjęć
Biskupia Górka to niewielka dzielnica. Kilka ulic: Biskupia, Salwator, Na Stoku, wzdłuż których ciągną się niegdyś piękne, dziś mocno zrujnowane kamienice. Na parterze jednego z domów jeszcze do września swój zakład miał fryzjer, pan Adolf Skokowski – legenda okolicy. Przez ponad 60 lat robił słynne „trwałe parowe”, modnie strzygł panie i panów.
Największe problemy?
– Przede wszystkim tragiczny stan budynków – mówi Krystyna Ejsmont. – Gdy chodziłam po domach roznosząc zaproszenia na dzisiejszą debatę, w kamienicach, gdzie nie ma wspólnot, widziałam zagrzybione, sypiące się ściany, raz zdarzyło się, że gdzieś mi tam noga wpadła, bo deska była przegniła. Pytając o remonty w BOM-ie, dostałam jednoznaczną odpowiedź, że funduszy starcza tylko na doraźne naprawy, na większe prace nie ma pieniędzy. To samo usłyszałam w Referacie Rewitalizacji w Urzędzie Miejskim – na razie środków brak. Dlatego mam ogromną nadzieję, że uda się utworzyć partnerstwo dla Biskupiej Górki, wtedy jednym z partnerów jest gmina, a to ułatwia m.in. zdobywanie grantów. Wzorem jest dla nas partnerstwo działające na Dolnym Mieście, zrzeszające tamtejsze organizacje pozarządowe, które dobrze ze sobą współpracują.
Na Biskupiej Górce, podobnie jak w Brzeźnie i we Wrzeszczu od 2007 r. działa lokalna koalicja, nieformalna grupa zrzeszająca ludzi, nie tylko mieszkańców, którym zależy na tym, by oddolnie, bez specjalnych ustaw poprawić sytuację na osiedlu. – Koalicja Biskupia Górka współpracuje ze szkołą, kościołami i MOPS-em, pomagając rodzinom w trudnej sytuacji, dzieciom, młodzieży – mówi Krystyna Ejsmont. – Ale bez wsparcia miasta trudno wprowadzić większe zmiany. A tu nawet kawiarni nie ma, ławek, by usiąść i porozmawiać, o domu sąsiedzkim czy domu kultury nie wspominając.
Podczas czwartkowej debaty wystąpią m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawicielka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Koalicji Biskupia Górka, przedstawicielka Partnerstwa Społecznego „Dolne Miasto Otwarte” i Fundacji „Nasza Przestrzeń”. Potem odbędzie się otwarta dyskusja nad najważniejszymi potrzebami osiedla.
Spotkanie odbędzie się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, ul. Biskupia 24B (sala konferencyjna 104, parter) o godz. 18. Wstęp wolny.